Filmy obóz koncentracyjny, ucieczka

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje obóz koncentracyjny, ucieczka. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.

X-Men

7,3
Profesor Charles Xavier, najpotężniejszy telepata na świecie, założył szkołę, w której "mutanci" uczą się wykorzystywać swoje moce dla dobra całej ludzkości - tej samej, która nie chce uznać ich prawa do życia i samostanowienia... W szkole profesora Xaviera pojawia się dwoje nowych "mutantów": Logan / Rosomak, samotnik ze stalowymi szponami u rąk, który posiadł niezwykłą moc regeneracji i Marie / Ruda, wyalienowana nastolatka, która pochłania siły życiowe i wspomnienia każdego, kogo dotknie. Rosomak i Ruda wstępują w szeregi "X-Menów", którzy stają do walki z dawnym kolegą profesora Xaviera, Erikiem Lehnsherrem zwanym "Magneto". Magneto, dysponujący ogromną mocą "mutant" odwrócił się od społeczeństwa, wyznaje bowiem pogląd, że ludzie i "mutanci" nie mogą pokojowo współistnieć...
Jakub kłamca to opowieść o biednym właścicielu żydowskiej kawiarenki w okupowanej przez Niemców Polsce roku 1944, który przypadkowo słyszy komunikat radiowy o zwycięstwie wojsk sowieckich nad Niemcami. Jakub dzieli się zasłyszanymi wiadomościami z innymi mieszkańcami getta i widzi, jak dzięki nim odzyskują oni nadzieję na przetrwanie i wolę walki. Jakub zdaje sobie sprawę, że odtąd nie ma innego wyjścia jak kłamać. Udając, że ma dostęp do radia, fabrykuje komunikaty o coraz częstszych klęskach wojsk niemieckich, nieuchronnej interwencji amerykańskiej i rychłym końcu wojny. Wkrótce Niemcy dowiadują się o istnieniu nielegalnego radia i wszczynają obławę na mitycznego bohatera ruchu oporu, który ośmielił się im przeciwstawić.


Film powstał na podstawie powieści Stanisława Dygata. Warszawa, rok 1939. Paweł buntuje się przeciw własnemu, mieszczańskiemu pochodzeniu. Jednym z tego przejawów jest zakochanie się w Lidce. Na drodze ich miłości staje wybuch wojny.
W 1942 roku szef SS Heinrich Himmler zainicjował operację "Reinhardt" - nazistowskie "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". W ścisłej tajemnicy wybudowano trzy obozy śmierci. Obozy te znajdowały się we wschodniej części Polski w miejscowościach Bełżec, Treblinka i najtajniejszy z nich w Sobiborze. To tu w październiku 1943 r. wybuchło największe i jedyne udane powstanie więźniów w czasie II wojny światowej. Film powstał na podstawie książki Richarda Raschke i jest rekonstrukcją wydarzeń z dnia 4 października 1943, kiedy to w obozie wybuchł zbrojny bunt więźniów kierowany przez oficera sowieckiego Aleksandra Peczorskiego (Rutger Hauer). To co nie udało się Żydom z Treblinki i Sonderkommanda w Brzezince, powiodło się konspirującym więźniom żydowskim i radzieckim jeńcom pochodzenia żydowskiego w Sobiborze. Z zaskoczenia zabili kilkunastu esesmanów i strażników, po czym z blisko sześciuset współwięźniami zbiegli w chełmskie lasy.
Czy można bezpowrotnie zapomnieć o tragicznych przeżyciach wojennych? Wiele lat po zakończeniu wojny młody Amerykanin szuka prawdy o obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Rozmawia na ten temat z przypadkowo spotkanym kierowcą, który – jak się okaże – był więźniem Oświęcimia. Potworne wspomnienia z obozu wracają jak żywe…
Polska pod okupacją niemiecką. Z transportu kolejowego ucieka młody Żyd, Henryk Fogiel. Szuka schronienia w Zakopanem i znajduje je u miejscowego fotografa. Odtąd, w przebraniu w skórę niedźwiedzia, pozuje do zdjęć turystom…
Druga wojna światowa. Bezdzietne małżeństwo z czeskiego miasteczka ukrywa w swoim domu młodego Żyda. Aby uniknąć zdemaskowania, wprowadzają w życie pewien ryzykowny pomysł.
Było ich trzech: Marian Różycki, Jerzy Rejewski i Henryk Zygalski, ukończyli z wyróżnieniem Uniwersytetu Poznański na wydziale matematycznym. Robią szybką karierę w wojsku pracując w ściśle tajnej misji nad złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Po kilku latach, jeszcze przed wybuchem wojny udaje im się tego dokonać. Ponadto powstaje polska wersja Enigmy, umożliwiająca mechaniczne rozszyfrowywanie treści depesz. Wybucha wojna...
Po zajęciu przez hitlerowców Czechosłowacji Anna Bomasch (Margaret Lockwood) została aresztowana. Jej ojciec Axel (James Harcourt), dysponujący cenną i potrzebną nazistom informacją, uciekł do Anglii. Annę umieszczono w obozie koncentracyjnym. Tam poznała Karla Marsena (Paul Henreid), z którym udało jej się zbiec do Anglii. W Londynie nawiązała kontakt z Gusem Bennettem (Paul Henreid), podobno brytyjskim agentem, w nadziei, że ten skontaktuje ją z ojcem. Niestety zarówno córkę jak i ojca oszukał Marsen, który okazał się agentem gestapo i oboje trafili do faszystowskich Niemiec....
Słowa kluczowe

Proszę czekać…